Prelegenci

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowymi prelegentami, którzy będą dzielić się swoją wiedzą na konferencji “Technologie dla Biznesu”. W tym niezwykłym wydarzeniu skupiamy się na zrównoważonym biznesie oraz innowacyjnych, ekologicznych technologiach dla przedsiębiorstw.

Nasi prelegenci, eksperci w swoich dziedzinach, przedstawią inspirujące studia przypadku, strategie oraz najnowsze rozwiązania, które mogą rewolucjonizować sposób prowadzenia biznesu.

Dołącz do nas, aby zdobyć nie tylko wiedzę, ale również motywację do tworzenia społecznie i ekologicznie odpowiedzialnych praktyk w biznesie.

dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni

Politechnika Wrocławska

Profesor Izabela Sówka jest wybitnym autorytetem w dziedzinie naukowej, koncentrując się głównie na obszarach Inżynierii Środowiska, Górnictwa oraz Energetyki. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na identyfikacji zanieczyszczeń powietrza oraz ich źródeł, rozwijaniu narzędzi i metod oceny jakości powietrza, wraz z analizą skutków zdrowotnych związanymi z zanieczyszczeniem atmosfery oraz oceną zmienności zjawisk atmosferycznych na skalę globalną.

Od 1997 roku profesor Sówka związana jest z Politechniką Wrocławską, gdzie obecnie pełni funkcję profesora na etacie oraz zastępcy kierownika Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska. Jest inicjatorką oraz dyrektorką Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej, a także przewodniczącą Państwowej Rady Ochrony Środowiska – organu doradczego polskiego Ministra Klimatu i Środowiska.

Profesor Sówka aktywnie uczestniczy w pracach licznych polskich zespołów eksperckich, rad naukowych i komisji programowych. Jej zaangażowanie obejmuje działalność jako członka różnych grup roboczych i zespołów doradczych, takich jak: zespół ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, grupa robocza Ochrona Powietrza i Energetyka w ramach sieci krajowej „Partnerstwo Środowiska dla Rozwoju”, czy też komitet sterujący LIFE-MAPPINGAIR/PL.

Jako inicjatorka i kierowniczka projektu dotyczącego oceny jakości powietrza na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, profesor Sówka wykazuje się także aktywnością w organizacji konferencji oraz inicjatyw związanych z ochroną środowiska. Jest autorką lub współautorką ponad 250 prac naukowych oraz licznych raportów i analiz, w tym ekspertyz dla instytucji takich jak Ministerstwo Środowiska czy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Za jej osiągnięcia oraz wkład w rozwój nauki i organizacji wielokrotnie uhonorowano ją Nagrodą Rektora Politechniki Wrocławskiej.

prof. dr hab. inż. Lech Sitnik

Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, gdzie również uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, a następnie otrzymał tytuł profesora na Politechnice Poznańskiej. Jego obszarem specjalizacji są głównie trwałość i niezawodność, ekologia oraz efektywność energetyczna pojazdów i ich napędów.

Jest autorem teorii kinetyki chwilowego i skumulowanego zużywania materiałów oraz teorii skumulowanego zapotrzebowania energetycznego w długotrwałej eksploatacji pojazdów. Współtworzył także teorię filtracji płynów. Jako prekursor wprowadził do eksploatacji pojazdów biopaliwa oraz katalityczne systemy oczyszczania spalin silników diesla.

Jest również analitykiem procesów związanych z długotrwałą eksploatacją pojazdów zasilanych e-paliwami oraz pojazdów elektrycznych. Ponadto, pełni funkcję nauczyciela akademickiego oraz kierownika zakładów naukowych. Jest twórcą i kierownikiem Katedry Inżynierii Pojazdów na Politechnice Wrocławskiej.

Wypromował 11 doktorów nauk technicznych, z których kilku osiągnęło stopień doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy. Uczestniczył w licznych stażach naukowych w RFN i USA oraz organizował i brał udział w kongresach i konferencjach naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest autorem i współautorem 323 prac naukowych, w tym 4 książek.

Posiada bogate doświadczenie zawodowe w przemyśle w Austrii, Polsce i Niemczech, obejmujące prowadzenie firm oraz udział i przewodnictwo w radach nadzorczych w RFN.

Marcin Kowalski

Human Partner

Prezes zarządu Human Partner, firmy rodzinnej świadczącej usługi szkoleniowo – doradcze za pomocą narzędzi cyfrowych, m.in. symulacji immersyjnych (VR).

Human Partner jest laureatem międzynarodowej nagrody Komisji Europejskiej – VET Excellence Awards 2018 – za najlepszy program kształcenia w miejscu pracy w Europie. Firma tworzy innowacyjne rozwiązania wspierające kompetencje przyszłości u pracodawców.

Aktywnie zaangażowany w rozwój ekosystemu na rzecz przedsiębiorczości i innowacji technologicznych. Od 2022 roku współzałożyciel Rady EdTech przy Konfederacji Lewiatan oraz jej były pierwszy przewodniczący. Członek European Digital Education Hub przy Komisji Europejskiej.

Jako ekspert  uczestniczył w pracach Grupy Roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Centrum GovTech. Jest również członkiem w Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie Miasta Wrocławia.

Piotr Adamczyk

Frankonia Poland Sp. z o.o.

Piotr Adamczyk to doświadczony lider w dziedzinie cyfryzacji procesów i Business Intelligence, pełniący funkcję Członka Zarządu w firmie Frankonia Poland. Jako Dyrektor ds. Cyfryzacji, odpowiada w spółce za wdrażanie strategii cyfryzacji, wprowadzając innowacje technologiczne, które napędzają biznes.

Jego zaangażowanie w edukację i współpracę biznesu z sektorem edukacyjnym jest widoczne poprzez rolę eksperta w radzie EdTech Konfederacji Lewiatan, gdzie pracuje nad zwiększeniem konkurencyjności absolwentów na dynamicznym rynku pracy. Piotr jest również aktywnym wykładowcą akademickim na Politechnice Warszawskiej, specjalizującym się w Big Data i Data Science, gdzie koncentruje się na analizie danych oraz modelowaniu ekonometrycznym. Szczególnie pasjonuje Piotra teoria wizualizacji oraz praktyczne aspekty prezentacji danych biznesowych, które w obecnym czasie są jedną z kluczowych umiejętności poszukiwanych na rynku pracy.

prof. dr hab.inż. Bartosz Kaźmierczak

Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

W pracy naukowej skupia się przede wszystkim na badaniach niezawodności działania kanalizacji deszczowej, modelowaniu matematycznym opadów deszczowych, analizie statystycznej zmian klimatu w badaniach efektywności odnawialnych źródeł energii, a także alternatywnych źródłach i metodach pozyskiwania wody.

Prof. Bartosz Kaźmierczak jest współautorem ponad 150 publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu ekspertyz technicznych w zakresie zagospodarowania wód opadowych. Od 2012 r. jest członkiem Sekcji Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk.

Pełnił funkcje zastępcy dyrektora Instytutu Inżynierii Ochrony  Środowiska Politechniki Wrocławskiej ds. badań naukowych i współpracy z przemysłem (2012–2014), prodziekana ds. studenckich i organizacyjnych Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej (2016–2020), a także eksperta w Centrum Badań i Rozwoju Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (2020–2022).

Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Dominika Cebrat

PKO Bank Polski

Dominika Cebrat, dyrektor Biura w Regionalnym Oddziale Detalicznym we Wrocławiu PKO Banku Polskiego. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w bankowości na różnych stanowiskach ale zawsze w PKO Banku Polskim. Zajmuje się wsparciem procesów sprzedażowych w Banku, jej pasją jest odpowiadać na potrzeby na klientów.

Absolwentka Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów MBA prowadzonych przez Wyższa Szkołę Bankową we Wrocławiu oraz Franklin University.

Daniel Raczkiewicz

Energynat Solutions Sp. z o.o.

Od 15 lat pasją i zamiłowaniem związany z energetyką zawodową. Obecna aktywność związana z:

  • Energynat Solutions Sp. z o.o. – Członek Zarządu, Co-founder, odpowiedzialny za współpracę z przedsiębiorstwami w zakresie realizacji projektów polegających na osiągnięciu samowystarczalności energetycznej i redukcji śladu węglowego, w oparciu o własną produkcję energii w elektrowniach PV i w wysokosprawnej kogeneracji oraz budowę strategii transformacji energetycznej przedsiębiorstw, modeli uczestnictwa w rynku energii, modeli zakupowych, bilansowania energii, umów cPPA oraz auto-konsumpcji w wielu punktach poboru.
  • Krajowa Izba Klastrów Energii – Członek Zarządu, odpowiedzialny za wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej zorganizowanej w formie klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych w zakresie obrotu energią elektryczna oraz organizacji lokalnych systemów dystrybucji energii elektrycznej. Ponadto wspiera izbę doświadczeniem w zakresie technologii wytwarzania energii elektrycznej z biogazu rolniczego.
  • Energetyka Szczecinek Sp. z o.o. – Prezes Zarządu, Co-founder, spółka celowa realizująca projekt budowy węzła elektrownianego przyłączonego do sieci OSP 400 kV jako OSDp, w którym nastąpi przyłączenie projektów lokalnych wytwórców OZE o mocy 2 000 MW oraz dużego odbiorcy energii elektrycznej. W projekcie planowane jest wdrożenie technologii wodorowych i technologii magazynowania energii współpracującymi z OZE oraz siecią elektroenergetyczną. Spółka jest koordynatorem Klastra Energii w Szczecinku.
  • Zielone Elektrociepłownie Sp. z o.o. – Co-founder, pomysłodawca i współzałożyciel spółki mającej na celu development projektów greenfield, a następnie budowę i eksploatację bioelektrociepłowni OZE, zastępujących ciepłownie węglowe, będących odpowiedzią na transformację rynku energii z zakresie ciepłownictwa powiatowego. Spółka zakwalifikowała się jako jedna z 10 wykonawców do projektu realizowanego w ramach NCBiR „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.
  • Gerson Lehrman Group – konsultant, ekspert rynku energii, w międzynarodowej sieci consultingowej z siedzibą w Nowym Yorku zrzeszającej kilkuset ekspertów z wielu branż, w tym takie osobowości jak David Cameron były premier Wielkiej Brytanii, Bill Dudley, były prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Podesta, były szef sztabu Białego Domu prezydenta Clintona i doradca prezydenta Obamy.
  • Kancelaria Doradztwa Rynku Energii – prywatna działalność gospodarcza, realizacja wielu projektów doradczych w tym ekspert w projekcie RENALDO finansowanym w 100% ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego. Celem projektu jest udzielenie wsparcia eksperckiego w zakresie przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w 6 gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Rozpoczynał działalność na rynku energii w latach 2007-2009 jako główny specjalista w Elektrowni Kozienice (ENEA Wytwarzanie) był odpowiedzialny za strategię w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. W ramach projektu opracował koncepcję rozwoju rynku OZE na potrzeby elektrowni. W latach 2009-2011 Dyrektor Biura Obrotu Energią w jednej z pierwszych prywatnych spółek obrotu, odpowiedzialny za obsługę klientów TPA, strategię funkcjonowania biura obrotu na rynkach hurtowych, a w szczególności na rynkach giełdowych i OTC.

W latach 2013 -2017 współtworzył start-up, spółkę obrotu IEN Energy, jako Prezes Zarządu, opracował i wdrożył innowacyjne produkty dotychczas niespotykane w obrocie energią elektryczną tj. wirtualny magazyn energii, auto konsumpcję energii wytworzonej na potrzeby innych PPE, wirtualną elektrownię, bilansowanie obiektowych instalacji PV oraz obsługę umów PPA. Doświadczenia te są fundamentem funkcjonowania tworzących się klastrów energii na płaszczyźnie obrotu. Opracował 15 strategii dla klastrów energii, w tym 11 certyfikowanych przez Ministerstwo Energii.

Aktualnie jako ekspert specjalizuje się w problematyce transformacji rynku energii w Polsce w oparciu o lokalne wspólnoty energetyczne, mikrosystemy energetyczne, klastry energii i spółdzielnie energetyczne.

Ekspert rynku energii, doskonale znający zasady funkcjonowania rynku energii, który aktywnie wspiera wytwórców OZE w zakresie doboru optymalnych modeli sprzedaży energii, wspiera również rozwój innowacyjnych rozwiązań IT dedykowanych energetyce. Jako doradca był uczestnikiem projektu organizacji biura obrotu energią elektryczną dla spółek GK PKN ORLEN w zakresie opracowania architektury i funkcjonalności systemu IT do obrotu energią elektryczną.

Opracował biznesplany organizacji przedsięwzięć polegających na organizacji spółek obrotu energią elektryczną oraz spółek dystrybucji energii elektrycznej.

Aktywnie współpracuje z organizacjami parlamentarnymi i rządowymi.

Absolwent Politechniki Warszawskiej, prelegent licznych konferencji i szkoleń, przewód doktorski Wydz. Elektryczny Politechniki Warszawskiej.

Filip Wójcik

Ekspert Departamentu Zrównoważonego Rozwoju ESG w PKO Banku Polskim

Łączy pracę zawodową z badaniami naukowymi w zakresie zrównoważonego rozwoju. Posiada kilkuletnie doświadczenie zdobyte w firmach z tzw. Wielkiej Czwórki, zwłaszcza w zespole Sustainability & Economics w Deloitte, gdzie przygotowywał strategie ESG oraz opracowywał raporty niefinansowe dla największych firm w Polsce i Europie. Obecnie, w PKO BP, odpowiedzialny jest głównie za zieloną ofertę produktową i zarządzanie danymi ESG. Kształci się w szkole doktorskiej w dziedzinie nauk o zarządzaniu na Uniwersytecie Warszawskim, a także koordynuje Akademię ESG – studium podyplomowe organizowane na Wydziale Zarządzania UW. Jest autorem publikacji naukowych dotyczących zrównoważonego rozwoju, a wyniki swoich badań prezentował na wielu międzynarodowych konferencjach, organizowanych m.in. przez European Marketing Academy (EMAC).

Michał Koleśnikow

Kierownik Zespołu Analiz Sektorowych w PKO Banku Polskim

Ekonomista, analityk sektorowy. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Od 2008 r. związany z sektorem bankowym, w tym od 2019 r. w PKO Banku Polskim. W 2016 r. przedstawiciel banków w polskiej delegacji na Szczycie Klimatycznym COP22 w Marrakeszu. Wcześniej pracował dla sektora publicznego w Polsce (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Bank Polski) i w Wielkiej Brytanii. Konsultant w projektach dla biznesu oraz instytucji rządowych, autor kilkuset komentarzy analitycznych i kilkudziesięciu raportów. Główne obszary zainteresowań analitycznych to zrównoważony rozwój (ESG), zmiany strukturalne gospodarki, stosunki międzynarodowe.

Joanna Maraszek

Plan Be Eco

Współtwórczyni Plan Be Eco, odpowiedzialna za rozwój produktu i raportowanie ESG. Inżynierka energetyki (AGH w Krakowie) i Magistra Sustainable Development. Ekspertka w raportowaniu śladu węglowego i komunikacji klimatycznej. Przez lata działała w ramach Planet-A foundation, wspierała kobiety w technologiach w Polsce, Azji centralnej i Kaukazie. W trakcie studiów budowała łodzie solarne i woziła panele sloneczne do tadżykistanu. 

dr. inż. Łukasz Szałata, MBA

Politechnika Wrocławska

Prezes Oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa we Wrocławiu od 2022 r. Wieloletni ekspert w dziedzinie inżynierii, ochrony oraz ekonomii i zarządzania środowiskiem, raportów, ocen oddziaływania na środowisko, pozwoleń zintegrowanych, doradztw technologicznych oraz środowiskowych dla instalacji potencjalnie, zawsze znacząco oddziaływających na środowisko oraz odnawialnych źródeł energii, mediator sądowy w zakresie spraw środowiskowym, w tym m.in. technologii ograniczania oddziaływania zapachowego/ odorowego oraz członek gremiów doradczych z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska, a także jest mediatorem sądowym z zakresu ochrony środowiska.

Współautor opracowania na zlecenie Ministerstwa Środowiska „Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej” przyjętego dnia 7 listopada 2016 r.. Autor monografii “Dialog proekologiczny na rzecz zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska” wydanej w grudniu 2015 r.

Adiunkt naukowo-dydaktyczny w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska PWr. W latach 2016-2022 reprezentował także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizując grant Komisji Europejskiej w ramach projektu „Grow Green – Green Cities for Climate and Water Resilience, Sustainable Economic Growth”. Pełnił funkcję zastępcy koordynatora programu badawczo-innowacyjnego w ramach Climate KIC. Prowadzi także studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym „Menadżer Ochrony Środowiska” oraz „Zarządzanie procesem produkcyjnym” oraz w Politechnice Wrocławskiej „Technologia wód, ścieków i odpadów”. Zajmuje także stanowisko Prezesa Zarządu Stowarzyszenia EKO-BIEGŁY® z siedzibą we Wrocławiu od 22.02.2011 r., które realizuje zadania służące ochronie środowiska naturalnego i dążeniu do eko-rozwoju, poprzez opracowywanie i kompleksowe wdrażanie projektów: badawczych, opracowań i analiz dotyczących różnych obszarów ochrony środowiska naturalnego. Jest autorem i współautorem wielu ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, pozwoleń zintegrowanych oraz opinii biegłych sądowych z zakresu ochrony środowiska. Współpracuje ściśle z Regionalnymi Organami Administracji odpowiedzialnymi za stan środowiska na terenie Dolnego Śląska.

Autor ok. 72 publikacji w materiałach konferencyjnych, czasopismach branżowych z zakresu ekonomii, inżynierii i ochrony środowiska, autor i współautor 4 monografii naukowych.